Hudba pod kontrolou!

Málo kdo však ví, že pokud se rozhodnete uspořádat kulturní akci, budete mít starosti nejen s veškerou organizací na místě a se zajištěním lidí pro výpomoc, personálu, organizaci a dalších věcí, ale že musíte také spoustu věcí udělat před tím, než vůbec akci uspořádáte.
Z pohledu hudby je velmi zajímavé právě pořádání kulturních akcí s hudbou, ať už živou nebo reprodukovanou, protože to samozřejmě není jen tak. O hudbu a práva autorů a textařů se stará OSA neboli ochranný svaz autorský pro práva k díkům hudebním.
hraní na basu

OSA

Tato organizace vznikla již v roce 1919 a v tuto chvíli spravuje právě autorská majetková práva více než devíti tisícům českých a více než milionu zahraničních nositelů autorských práv, což jsou tedy skladatelé, textaři a nakladatelé. Organizace tedy poskytuje služby autorům v tom smyslu, že vybírá a následně rozúčtuje služby.
Osa tedy zastupuje práva každého autora, textaře, skladatele i nakladatele a nebo i samozřejmě dědice autorských práv .
hudební noty

Co tedy je třeba kolem hudby a kulturní akce udělat?

Pokud tedy někdo pořádá kulturní akci s hudbou, je potřeba se před konáním akce obrátit na tuto organizaci, abyste nejen nahlásili, že akci pořádáte a využijete hudbu, ale také, abyste tím pádem připravili podklady pro sepsání smlouvy a zaplatili následně řádné poplatky za užití hudby. Samozřejmě můžete i různé předpisy a konkrétně obejít a doufat, že na vás nepřijdou, nicméně, když už si to vezmeme do detailu, rádi zaplatíme za možnost hudbu oficiálně a legálně hrát!
dechovka na zápase

Proč tedy za hudbu platit?

• můžete zcela legálně užívat hudební díla
• zkontaktujete jedno místo a nemusíte obesílat každého autora zvlášť
• za řádné plnění získáte výhodné sazby
• samozřejmě tedy i podpoříte umělce, tvořící krásná díla

Sečteno a podtrženo, napadlo-li vás také, že uspořádáte diskotéku či jinou kulturní událost, určitě se obraťte na OSU, nahlaste tuto událost a všechny informace, které po vás budou chtít a zaplaťte adekvátní částku s vidinou toho, že nejen jednáte férově a hrajete legálně, ale také s vidinou toho, že podporujete umělce!