Poslech skladeb z autorádia nemusí být pasivní, přehrajte si skladbu z Internetu znovu

V Barceloně se konal na počátku roku 2018 veletrh MWC. Jedná se údajně o nejrozsáhlejší mobilní stánek v Evropě a mobilní aplikace tu vystavují i výrobci automobilů. Tvůrce španělských vozů Seat nezůstal pozadu a zaměřil pozornost zákazníků na hudební produkci v kabině vozu, která je provázána s připojením k Internetu. Vývojový tým vozů Seat totiž zaujala situace při řízení auta, kdy hraje v rádiu nějaká skladba, a řidič by se rád dozvěděl, jak se jmenuje, a kdo ji nazpíval, a pochopitelně, zda by ji bylo možné za okamžik přehrát znovu.
bílý seat

Vyhledání názvu skladby, která právě hraje, a její opětovný poslech

Znáte to, jedete v autě po dálnici, slunečné počasí, nálada je skvělá, těšíte se, až zas uvidíte svůj milovaný protějšek, nebo míříte někam na dovolenou, do toho vás z rádia osloví nejedna skladba a vy byste si ji rádi pustili znovu, nebo alespoň zaznamenali její název, aby se dal snadno vyhledat v databázi. Právě na toto téma se specializovali v Seatu. Oslovili firmu Shazam, která vyvinula speciální aplikaci na vyhledávání skladby, co právě v rádiu hraje. Aplikace byla již ke stažení pro chytré telefony, kterou již odzkoušelo zhruba 350 milionů zájemců. Na veletrhu MWC se tento software ovšem objevil nečekaně v kabině vozu Seat.
seat Leon
Tvůrci tohoto nápadu jej obhajují tím, že je mnohem bezpečnější pro řidiče i spolujezdce vyhledávání skladby v průběhu jízdy na dotykovém panelu, než na mobilním telefonu. Vyhledávání je velmi snadné, intuitivní, a reaguje na pouhý dotyk jednoho prstu. Tato novinka od firmy Shazam bude k dispozici nejen pro nové vozy, ale pro všechny majitele Seat DriveApp běžící na platformě Android. Prográmek dokáže po vyhledání přehrát tuto skladbu i opakovaně on-line.
usb připojení

Apple má o software evidentní zájem

Velký zájem o aplikaci společnosti Shazam projevila známá americká počítačová firma Apple, zřejmě její manažeři vytušili, že je to do budoucna poměrně zajímavý projekt, o který bude značný zájem. Shazam nabídla Applu prodej software za přibližnou částku 400 milionů amerických dolarů, tedy přepočítáno na koruny asi 8 miliard. V souvislosti s tím se však některé evropské země obrátily s prosbou o přezkoumání celé transakce na Evropskou komisi. Důvod k obavám způsobuje ohrožení tržního systému na půdě Evropy.