Ten, kdo o své auto nepečuje celoročně, zřejmě nebude ani schopen a ochoten připravit své auto na změnu ročního období, na zimu. Řešením je samozřejmě autobazar, který za nás vyřeší vše, do čeho se nám buď nechce, nebo toho jednoduše nejsme schopni, protože bychom mohli způsobit více škody než užitku.
Očištění vozidla
V zimním období se auto moc mýt nedá, už jen proto, že je zima a to ve spojení s vodou a automobilem nejde moc dohromady. Proto je dobré, když auto důkladně umyjeme a řádně navoskujeme. Ochráníme tak lépe lak proti nepříznivým vlivům.
Celková kontrola a výměna oleje (motorového i převodového) by měla být samozřejmostí. Navíc je nutné nezapomenout na nemrznoucí směs, jinak bychom nemuseli vidět.
Nabízí se i zimní obutí, které je ze zákona povinné. Zimní pneumatiky můžete použít opakovaně, neposlouží vám tedy jen na jednu sezónu, ale důležitá je jejich kvalita, zda například nejsou zpuchřelé nebo na nich nejsou viditelné boule, což by byla známka brzkého konce jejich „kariéry“. Důležitá je také výška vzorku. Ten musí být minimálně 4 milimetry.
Více než kdy jindy, potřebujeme mít bezpodmínečně funkční také houkačku. Za prvé kvůli zvěři, která krom dálnic, kde jsou většinou umístěny ploty, aby zvěř do silnice nevběhl, za druhé kvůli předejití případné nehodě, kterou bychom právě houkáním mohli předejít.
A pokud jste začátečník, bude se vám třeba hodit i seznam věcí, které musíte v autě ze zákona vozit. Je to klíč na kola, lékárnička, hever, reflexní vesta, žárovky a pojistky, náhradní kolo (sada na opravu), výstražný trojúhelník.
Od věci je také ubezpečit se, zda mají u benzínové stanice, kam jezdíte tankovat, zimní pohonné hmoty. I tohle by mohl být docela problém. Když máte auto na zimu připravené, stačí už jen jediné, jezdit tak, abyste celou zimu přečkali ve zdraví a na jaře zase mohli přezout na letní pneumatiky.