Točité schody bývají středem pozornosti nejen na rozhlednách

Znáte Petřínskou rozhlednu? Pravděpodobně jste již o její existenci slyšeli, anebo ji dokonce navštívili osobně, a my bychom vám rádi připomněli tuto významnou stavbu i slovy jedné z písní Luďka Soboty z konce sedmdesátých let minulého století. V jedné z pasáží skladby se zpívá: „vedou tam schody točité…“.

pohled na Petřínskou rozhlednu

Rozhledny jsou typickými stavbami, k jejichž vrcholu vystoupáte výhradně po točitých schodech. A právě zde si poměrně snadno uvědomíte, že k jejich zhotovení není zapotřebí mnoho užitného prostoru. S tímto benefitem také mnozí z nás operují, jestliže se rozhodnou vybudovat ve svém domě schodišťový přístup do vyšších pater, jinými slovy vystačíte tu s pouhým metrem čtverečním obytného půdorysu a navíc je lze točité schody https://www.kmkdesign.cz/schodiste-tocita umístit do jakékoli části místnosti.

točité schody

Spirálového schodiště si každý všimne

Velkým plus tohoto řešení je také estetický dojem a ten bývá velkým lákadlem pro každého, kdo chce bydlet tak trochu netradičně, a kdo se zároveň rád pochlubí něčím neobvyklým svým přátelům. Pozvete-li si na návštěvu snoubenku, její tchyni, vzdálené příbuzenstvo nebo kolegy ze zaměstnání, bude velmi pravděpodobné, že sklidíte úspěch. A může se stát, že se po schodišti mnozí z nich budou chtít proběhnout, alespoň jednou vyběhnout nahoru a pak zas dolů, jen tak, bez očividného cíle.

Po točitých schodech se musí umět chodit

Spirálová schodiště velkých rozměrů nejsou nijak zvlášť obtížná, co se týče techniky chůze, ovšem v rodinných domech se obvykle nestaví čtyři metry široký válec, tam musíte počítat se skromnějšími průměry, a zde se budou jednotlivé schodové stupně poměrně rychle zužovat. Při rychlé chůzi tu velmi snadno uklouznete, a jak to může skončit, vám napoví scénář z filmu Marie Poledňákové „Jak vytrhnout velrybě stoličku“, kde se baletka v podání Jany Preissové rázem ocitne v nemocnici se zlomenou nohou.