Chytré telefony nahrazují kompakty

Smartphony jsou nedílnou součástí našeho každodenního života. Ať jedete kamkoli, tak ho máte s sebou. Ještě před pár lety bylo naprosto běžné, že měl každý doma kompaktní fotoaparát. Dnes je tomu ale jinak. Lidem se většinou nechce tahat s foťákem, a proto na momentky často používají právě chytré telefony.
telefon s fotoaparátem
 
Objektivy smartphonů mají mnohdy totožný počet megapixelů jako kompakty. V tomto ohledu se jim proto dokáží snadno vyrovnat. Jedinou nevýhodou fotoaparátu na telefonu je stále to, že nenabízí možnosti optického zoomu, tedy přibližování fotografovaných objektů. Na druhou stranu si ale můžete u chytrého telefonu užít dotykového displeje, který vám umožní ostřit přesně místo, které chcete. To vám kompakt ve většině případů neumožní.
 mladá žena s iphone

Nejvíc objektivů na trhu

Zatím se z pohledu objektivů nejvíce překonala společnost Samsung. Jejich Samsung Galaxy A9 má neuvěřitelných pět objektivů. Každý z nich je přitom určen na něco jiného a liší se také počtem megapixelů.
 

  1. Hlavní fotoaparát se pyšní rozlišením 24 megapixelů, poskytuje autofokus a světelnost f/1.7. Jedná se o klasický objektiv, který budete zaručeně používat nejčastěji pro focení momentek.
  2. Další objektiv má dvojnásobné přiblížení, ovšem pouhých 10 MPx.
  3. Číslo tři je také pouze 10 megapixelové. Jeho používání je ovšem spojeno s focením krajin, kde vám bude 10 MPx stačit. Proč krajiny? Protože nabízí úhel záběru 120°. Nenajdete u něj bohužel autofokus.
  4. Dalším je velice specifický objektiv, se kterým si můžete pohrávat s hloubkou ostrosti snímků. Má pět megapixelů a světelnost f/2.2. Díky hloubce ostrosti mohou vaše momentky působit velice profesionálně.
  5. Poslední fotoaparát je samozřejmě na přední straně Samsungu. A neslouží k ničemu jinému než fotografování autoportrétů, tzv. selfie. Stejně jako hlavní objektiv má 24 MPx a světelnost f/2.0.

 
Co můžete jako fotograf očekávat, když se pro tento smartphone rozhodnete?

  • Kvalitní fotoaparáty, které nabízejí různé úhly záběru,
  • možnost ovlivňovat hloubku ostrosti,
  • naopak ale také vyšší cenu, která činí 14 900 Kč.