Co neprozrazovat na internetu

Ještě heslo a bude to. Tak pozor! Zadržte, dokud je čas! Můžete přijít o hodně peněz. Zavolejte raději vaší přítelkyni. S největší pravděpodobností o ničem takovém nebude nic vědět. A budete se jen obě divit, co to má všechno znamenat.
Internetje skvělá věc a přináší mnoho dobrého. Bavíme se na něm, pracujeme, usnadňuje komunikaci a přístup k potřebným informacím. Ale pozor! Pokud nejsme dostatečně opatrní, můžeme také ošklivě „narazit“! Přijít o soukromí, o peníze.
hackování a kódování

Internetoví „rybáři“
Již mnoho let se na internetu objevuje záludné „rybaření“. Takzvaný „phidhing“. Pod tímto názvem je známý od roku 1994. Ač jde o starý trik, stále se na udičku mnozí chytnou. Jeho úspěšnost na sociálních sítích je prý neuvěřitelných 70 procent!

Jak „nahazují“
Prostě zneužívají našich kontaktů na sociálních sítích, ale i v emailu. Za pomoci různých odkazů a příloh, na které důvěřivý člověk snadno klikne, získávají informace k přístupu do jeho internetového bankovnictví. Falešné stránky banky nebo platebních portálů se tváří tak věrohodně! Stačí napsat přístupové informace a nešťastník je „chycen“. Vyčistí mu účet!

Jak se nestát „úlovkem“
neotvírámeodkazy při komunikaci na sociálních sítích a emailem
– když se nám přeci jen podaří je otevřít, zásadně tam nic nevyplňujeme
– především nikam nepíšeme hesla!
žena při studiu
S citlivými údaji se zkrátka nechlubíme na sítích, emailu ani při telefonické komunikaci. Jsme raději opatrní a podezíraví. Opravdoví přátelé nám jistě prominou, když jim v souvislosti s nějakým podezřením raději zavoláme. Chráníme tím i jejich soukromí, které podvodníci mohou ohrozit.

Není také dobré zapomínat na aktualizace našich prohlížečů. A na instalaci bezpečnostních prvků do našich zařízení. Kontrolujeme raději URL stránek, které navštěvujeme, ty falešné se často od pravých odlišují jen v opravdu drobných detailech.