Kompaktní zářivky prošly dlouhým technologickým vývojem

Kompaktní zářivky. Byl to převratný vynález, který však měl své porodní bolesti a lidé si je dodnes, bohužel tak trochu z nevědomosti, spojují i s moderními výrobky. V průběhu třiceti let tato osvětlovací technika zaznamenala pronikavý vývoj a dnes můžeme říci, že se jedná o výrobky na kvalitativně vyšší úrovni.
spirála zářivky
Doba náběhu na plný výkon– ta se stala doslova noční můrou v mnohých domácnostech, neboť v okamžiku, kdy potřebujete urychleně dostatek světla, se ho nedostávalo, a museli jste několik minut čekat. Zvláště nebezpečné to bylo při pohybu na temném schodišti do sklepení a ve špatně dostupných místech, kde schází denní světlo. Většina kvalitních výrobků již nabíhá na plný výkon za velice krátkou dobu, některé levnější žárovky však tímto neduhem stále trpí.
Úspora elektrické energie– cena kompaktních zářivek na trhu klesá a současně s tím klesá i jejich příkon elektrického proudu, aniž by negativně ovlivnil světelný tok. Úsporky jsou cenově srovnatelné a dokonce přijatelnější než některé LED diodové zdroje.
Životnost – záleží pochopitelně na produktových řadách, které jsou limitované kvalitou. Většina výrobců dodává na trh dvě základní řady – economy, která vykazuje delší dobu náběhu a současně kratší životnost a pak řadu „profesional“ s velmi rychlým náběhem, extrémně dlouhou životností a s odolností vůči častějšímu zapínání a vypínání.
úsporná zářivka
Barva světla– značné kritice byly podrobovány úsporky právě kvůli této vlastnosti, kdy šlo o nepřirozené světlo podobné klasickým starým zářivkovým trubicím. Ty nikdo z nás v lásce neměl, protože odstín světla byl příliš ostrý, nepříjemný, navíc zářivky blikaly, což způsobovalo nervozitu, deprese, špatné soustředění a citovou labilitu. Dnes je však možné vybrat si z mnoha barevných odstínů, který vám vyhovuje nejvíce, tedy chladné kancelářské tóny, přirozené bílé světlo napodobující sluneční záření, anebo teplé barvy vhodné spíše pro relaxaci.