Vyberte si správně aneb Jak postupovat při výběru vína? Víte, co vlastně chcete?

Když si půjdete kupovat víno, určitě zjistíte, že výběr je obrovský a tak se může stát, že v tom začnete trošku tápat. Už předem musíte vědět, pro co jdete!

Vyberte si správně aneb Jak postupovat při výběru vína? Víte, co vlastně chcete?

Víno je nápoj lahodný, skvěle se hodí pro nejrůznější příležitosti, jde o vynikající dárek pro každého. Ano, víno můžeme kupovat z nejrůznějších důvodů a právě tohle by nám mělo trošku usnadnit jeho výběr. Hodně totiž záleží na tom, k čemu víno chcete, zda jej bude pít k oblíbenému jídlu, zda jej budete darovat nebo ho chcete pro nějakou určitou událost. Ve vínech aby se čert vyznal, ale pokud budete číst pečlivě etikety, možná si i vy vyberete to pravé. Takže, jak na to?

Láhve vína

Co se dá vyčíst z etikety?

No z etikety na láhvi vína toho vyčtete opravdu hodně, pokud ne, nedržíte v ruce dobré víno a jeho kvalita je prostě o ničem. Zcela jednoduché pravidlo pro úplné laiky zní, čím více informací o víně etiketa obsahuje, tím je víno lepší a bude kvalitnější. Vína, která za to nestojí, totiž nepotřebují mít popsanou etiketu, vlastně by na ni ani nebylo co kloudného a zajímavého psát. A psát nepravdy je nepřípustné. Jinak se z etikety můžete dočíst v podstatě všechno, odkud víno pochází, o jakou jde odrůdu, jaká je to jakost, ale třeba i to, kolik obsahuje víno cukru, kolik je v něm procent alkoholu, samozřejmě jaké je to šarže, nebo zda jede o víno bílé, růžové nebo červené. Těch informací ale může i nemusí být mnohem více. Je to skutečně individuální, u kvalitních a dobrých vín se ale z etikety vždy dočtete všechno, co potřebujete a ještě něco navíc.

sklenka vína

To nejlepší

Hodně záleží také na tom, proč víno kupujete, k jaké příležitosti se bude podávat nebo zda jde jen o dárek. Jemná vína se podávají k lehkým jídlům, vína s výraznější a těžší chutí pak skvěle doplňují kořeněné či masité jídla, tedy víno k jídlům vybírejte podle toho, co jíte. Musí to k sobě ladit, ale nikdy se nesmí chutě navzájem bít a přebíjet. Tento boj by vám v puse nadělal jen paseku. A pokud hledáte vždycky jen to nejlepší, můžete bez rozmyslu rovnou vsadit na vína z Francie https://iwc-club.cz/cze_m_Nabidka_Zeme-a-regiony_Francie-220.html. Již tisíce let totiž Francouzi produkují jedny z nejlepších odrůd vín do světa. Francouzské víno je prostě známkou kvality samo o sobě.

Dostali jste chuť na víno? Už víte, jak a podle čeho si můžete vybrat to nejlepší.