Jaký typ pleti máte? K tomu vám pomůže jednoduchý test

Každý z nás zná čtyři základní typy pleti. Ve skutečnosti je jich ale více. Na rozdíl od typu pleti se může stav naší pokožky lišit a měnit. K tom přispívá mnoho faktorů a jedním z nejhlavnějších je životospráva.

Je podstatné svůj typ pleti znát, abychom jí dodali tu správnou výživu a péči.
Pokud nevíte, jaký typ pleti máte, poradíme vám jednoduchý test.

normální typ pleti

Ráno si omyjte pleť čistou vodou a jemným ručníkem jí osušte.
Počkejte 20 až 30 minut.
Vezměte si papírový kapesník a ten rozdělte na čtyři menší části, které umístěte na nos, čelo, bradu a tváře. 
Výsledek se dozvíte okamžitě a to:

 

  • pokud kapesník zůstal na čele, nose a bradě, jedná se o smíšenou pleť
  • pokud byly mastné všechny části kapesníku, jedná se o mastnou pleť
  • pokud je kapesník čistý bez sebemenší skvrnky, jedná se o suchou pleť
  • pokud se na kapesníku objevily nepatrné otisky, jedná se o normální pleť

A teď si pojďme říct krátkou charakteristiku a následnou péči o typu vaší pokožky.

1. Normální pleť
Za normální pleť se považuje typ pleti, jejíž tvorba mazu a hydratace je vyvážená. Jedná se o ne příliš mastnou nebo suchou pleť. Zároveň se vyznačuje tím, že je vypnutá, hydratovaná, vyživená a zářivá.

Péče o normální pleť
To, že máte normální pleť neznamená, že její péči budete zanedbávat. Naopak. Přes den jí dopřejte tu správnou hydrataci a večer nezapomínejte na výživu, která obsahuje vitamíny. Pokud budete pleť čistit, nejvhodnější je odličovací mléko a čistící pleťový gel. Jednou týdně se můžete pleti odvděčit detoxikační pleťovou maskou a chybu neuděláte ani, když budete používat vhodné sérum.

2. Suchá pleť
Suchý typ pleti se projevuje tím, že produkuje méně kožního mazu a vyskytuje se v různých formách. Suchá pleť bývá často zarudnutá a místy šupinatí a získává našedlý nádech. Často bývá také citlivá.

Péče o suchou pleť
Suché pleti byste měli dopřát tu správnou hydrataci. Vyberte si proto produkty, které obsahuje bambucké máslo, glycerin a kyselinu hyaluronovou. Při odličování používejte olejíček a zapomeňte na produkty, které obsahují alkohol. Rovněž se nedoporučují micelární vody. Je dobré používat vyživující a zklidňující pleťové masky.

3. Mastná pleť
Mastný typ pleti se vyznačuje tvorbou černých teček, bílých pupínků a akné. To se může objevovat v mírné, střední nebo závažné formě a někdy je zapotřebí navštívit odborníka.

Péče o mastnou pleť
Základem je důkladné a pravidelné čištění. Pro tento typ pleti se skvěle hodí micelární vody, které pleť vysuší a zabraňuje nadbytečné produkci mazu. Vhodné jsou rovněž hloubkově čistící a zmatňující gely.
Pokud byste pátrali po pleťové masce, pak byste měli sáhnout po té s obsahem okurky, tea tree nebo černého uhlí.

mastný typ pleti

4. Smíšená pleť
Mít smíšenou pleť znamená, že oblast T-zóny se mastí a zbytek obličeje je sušší a na to je třeba brát ohled.

Péče o smíšenou pleť
U odličování zapomeňte na produkty, které obsahují olej, ale věnujte pozornost produktům, které jsou na bázi vody. Pokud byste chtěli sáhnout po gelu, tak si všímejte, zda má mikroexfoliační účinky. Po čistící rutině pleť lehce hydratujte.

5. Citlivá pleť
Citlivou pleť si mnozí pletou se suchou. Na rozdíl od ní bývá citlivá pleť často podrážděná, suchá, začervenalá a může pálit nebo svědět. Za to může oslabený kožní filtr a nízký obsah tuku v pokožce.

Péče o citlivou pleť
K tomuto typu pleti byste měli přistupovat velmi šetrně. Citlivou pleť byste měli odličovat šetrným gelem a vyhýbat se klasickým peelingům. Nezapomínejte na pravidelnou hydrataci, která je pro citlivou pleť hlavní a klíčová.