Nauru

Nauru se zařadil do jednoho z nejmenších ostrovních států na světě s jeho rozlohou 21 kilometrů čtverečních. Žije zde jen necelých 10 tisíc obyvatel, kteří se domluví jak angličtinou, tak dalším jazykem – nauruštinou. Ostrov je obklopen korálovým útesem a nejvyšším horou je Command Ridge s 70 metry nad mořem. Hlavním neoficiálním městem je Yaren.
Flóra je na ostrově velmi pozoruhodná, avšak žádná z rostlin není endemická. To znamená, že na tomto místě vznikla a potřebuje toto prostředí k růstu, v jiných podmínkách a prostředí by nepřežila. Na Nauru najdeme až 60 druhů cévnatých rostlin, poté důležité kokosové palmy a banánovníky, které jsou hlavně pro obyvatele. Banánovníky se nachází v hojném množství v okolí jezera Buada.
vlajka Nauru
Ostrov byl dříve pokryt vrstvou fosfátu (ptačích exkrementů), které se v dnešní době nazývají guano, a jsou velmi dobrým hnojivem. Ale po odstranění těchto vrstev je těžší ostrov zalesnit a přes půlku plochy je neobyvatelný. Přesto se na ostrůvku dá navštívit již dříve zmíněné jezero Buada neboli Buada Lagoon s okolními jeskyněmi Moqua Cave. V jeskyni se nachází jezero Mogua Well, které je zásobárnou sladké vody pro Nauru.
Zalesněné plochy pokrývají jen 10 % celkové půdy. Kromě banánovníků a palem zde také rostou mangrovníky a ibišek. Vymýcenými potravinami byla manga a třešně. Pokud se bavíme o fauně, ta už má své endemické exempláře, ale bohužel se jedná jen o druhy hmyzu. Nad ostrovem létají fregatky, rákosník nauruský a po zemi běhají především kočky, prasata a psi.
Homosexualita na Nauru nebyla velmi oblíbená. Ještě před nedávnem byl veřejný projev o tomto tabu důvodem k zatčení. Také se životní úroveň snížila poté, co ze západu přišlo jídlo Fast food. Místní trpí obezitou a léčí se z cukrovky.
vlajka Nauru
Pokud byste zvažovali dovolenou na Nauru, počasí je celoročně horké. Není se čemu divit s polohou blízko rovníku. Denní teploty vystoupnou až na 35 °C. Avšak nevybírejte dobu mezi listopadem a lednem, protože byste mohli narazit na monsunové deště. Ale je zajímavé navštívit ostrov, na kterém se za krátký čas dostanete z jednoho kraje na druhý.